Zapraszamy do wspólnej akcji Nowej Bibuły i Społeczeństwa Obywatelskiego Zielona Góra
Rozliczmy PiS (i nie tylko…) z kasy na kampanię
Ludzie, którzy chcą ustalać nam prawo i startują do sejmu, senatu często sami to prawo łamią. Niektórzy robią to tak bezczelnie i tak otwarcie, że czas zrobić z tym porządek i „policzyć ich”.
Pamiętacie Mejzę? On podczas ostatniej kampanii wyborczej miał limit na poziomie ok. 17 000 złotych, a jakimś cudem jego banery zalewały lubuskie miasta i miejscowości w ilościach tak ogromnych, że jego kampania została wyceniona na ok. 600 0000 zł. Jak to zrobił? Po prostu w sprawozdaniu wyborczym rozliczył jedynie 17 000 zł, a reszty nikt nigdy nie policzył i nie przesłał do PKW.
Dziś skala zjawiska łamania prawa głównie przez kandydatów PiS i Konfederacji powala. Każdy z nas widzi jak.
Dlatego zapraszamy każdego obywatela, dla którego ważna jest praworządność i uczciwość, by zgłaszali do nas za pomocą dołączonego formularza każdy materiał wyborczy, kandydatów w wyborach do sejmu i senatu w 2023 roku.
Jak to zrobić? To bardzo proste.
- Zrób zdjęcie banneru, plakatu itp.
- Wejdź na stronę https://nowabibula.pl/liczymy-banery#zgloszenie
- Wskaż formę reklamy wyborczej. Zaznacz, czy jest to:
- Baner
- Oklejone auto, przyczepa (tzw. „słup na kółkach”) – pamiętaj, aby robiąc zdjęcie, ująć nr. rejestracyjny.
- Inna forma reklamy/promocji kandydata (np. wydarzenia publiczne, formalnie niezwiązane z kampanią wyborczą, jak pikniki miejskie, rajdy, i inne wydarzenia promujące kandydata biorącego udział w kampanii wyborczej).
- Uzupełnij wymagane pola formularza:
- Wybierz z rozwijalnej listy numer komitetu wyborczego, którego baner widzisz.
1 – Bezpartyjni Samorządowcy
2 – Trzecia Droga
3 – Nowa Lewica
4 – Prawo i Sprawiedliwość
5 – Konfederacja
6 – Koalicja Obywatelska
7 – Polska Jest Jedna
8 – Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców - Wpisz imię i nazwisko kandydata z banneru
- Wpisz kod pocztowy
- Wpisz nazwę miejscowości
- Wpisz dokładny adres- nazwę ulicy, numer posesji. Jeśli to baner przy drodze, wpisz numer drogi i numer słupka
- Podaj ilość materiałów umieszczonych pod w/w adresem wybranych z listy
- Wpisz datę wykonania zdjęcia
- W uwagach wpisz ile dni ten baner tam wisi
- Wklej zrobione zdjęcie
- Wybierz z rozwijalnej listy numer komitetu wyborczego, którego baner widzisz.
- Opcja dodatkowe – ważna przy uwiarygodnianiu zgłoszeń wysyłanych do Państwowej Komisji Wyborczej – podaj nam dane kontaktowe:
- Twój adres e‑mail
- Twój telefon
- Wyślij zgłoszenie
Dlaczego to takie ważne?
Dziś politycy są finansowani przez spółki skarbu państwa, spółki miejskie, samorządy przychylne władzy, wpłaty osób tam zatrudnionych. Finansowanie kampanii wyborczej ma prawnie wymagany limit. Kwoty pieniężne i wsparcie bezpłatne – wszystko ma ograniczenia i każda wydana złotówka na kampanię wyborczą powinna znaleźć się w sprawozdaniu finansowym. W sprawozdaniu finansowym powinna znaleźć się także każda pomoc bezgotówkowa w kampanii, musi być ona wyceniona i musi być zawarta stosowną umową.
Jednym z najważniejszych źródeł finansowania partii politycznych jest subwencja, czyli bezzwrotne dofinansowanie z budżetu państwa. Jest ona wypłacana wraz z początkiem roku następującego po przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych i przysługuje partiom, które przekroczyły próg 3 proc. wszystkich głosów. Aby subwencja została przyznana, każda partia musi złożyć sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej.
Jeżeli ich policzymy i prześlemy nasze materiały do PKW w celu zweryfikowania zawartych umów i rozliczenia danych kandydatów, to komitety wyborcze, które od lat jawnie łamią prawo, mogą nie otrzymać subwencji, czyli kasy z budżetu państwa i to ich będzie BOLAŁO.
Dodatkowo zebrane materiały mogą posłużyć jako dowody wykroczeń, np. zajmowania pasów drogowych bez zezwolenia, lub braku reakcji i nakładania przepisowych kar przez przychylnych samorządowców i zarządców dróg.